Jag tänkte här förlänga ämnet ull som började på Annonser för Milles ull.... Allt vad vi lyckas skapa av ull, garn, saker, ja alla möjliga upptäckter och erfarenheter om ull.
Jag har fyllt en liten nackkudde med texelull och den funkar mycket bra, har god spänst, bara det att den fortfarande luktar stall... Hur bör man tvätta ull som man ska ha som stoppning? Jag har läst om saltvattenstvätt och ammoniak och så givetvis Y3, ulltvättmedlet. Själv tvättade jag det i handfatet med...såpa tror jag eller vanligt tvättmedel. Uppenbarligen gick inte ullfettet ut. Tips, någon?
Sen bifogar jag en bild på mina härligt amatörmässiga hemspinnerier. Jag lånade några böcker på bibblan och utifrån dem skapade jag först en pinne som jag spann på och sen byggde jag en slända enligt pricipen från lågstadiets slöjdlektioner... (fast den här blev mycket finare, måste komma i håg att visa den här senare

)
Den första ull jag spann var fin merinoull från Panduro Hobby, den är piece of cake-lätt om man jämför med vanlig, "rå" ull! Den kommer klart att bli fin till en virkad mössa.
Sen den råa ullen: Tvättade den först på samma korkade sätt som innan och spann sen på slända, har inga kardor så jag provade att kamma ullen först.
Provade sen att INTE tvätta eller karda ullen före och upptäckte att det faktiskt var bättre, bara rensar ullen och fluffar upp den lite.
Börjar nu lära mig mer om den olika ullen från samma får s a s.
(vad i *** -hur bifogar man bilder nuförtiden???)
Sen var det rödbetsförgningen, ja. Bifogar en bild...(plats för skratt)...ja, den blev bra tokig och inte hade jag tvättat ur fettet innan färgningen så ojämn blev den i färg och form...hihi...men jag tycker i alla fall att den är dekorativ på sitt sätt...
Nä, nu kallar mannen på att det är middag så jag återkommer senare!
Redigerat: Har nu lyckats bifoga bild; från vänster:blå merinoull, vit merinoull, vit texelull större härva, vit texel mindre härva, brun texelull och rödbetsfärgat misslyckat/lyckat!
Färgade ung. enligt detta recept:
http://school.chem.umu.se/Experiment/8