Boktips om kor

Startat av Karin på Bränna, 17 Dec-07 kl 00:47

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Karin på Bränna

Finns det någon som kan ge boktips om kor, raser el skötsel. Tänkte ge min svärfar något likande i julklapp....han är nötbonde och kanske skulle uppskatta en sådan julklapp!!!
Bonndotter med ett stort djurintresse. Lycklig mamma till Haqvin och Severin. Tillsammans med pojkarnas far ägare till torpet Bränna, Offerdal, Jämtland.

Anna Ho

Om just kor har jag inget bra tips.

Finns annars bok som heter typ "Bondens år" med en massa foton, DEN blev mycket uppskattad av min svärfar
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

Filip Skräplund

Sköta kor kan han säkert redan, men kanske kan böcker som påminner om hur det gick till för inte så länge sedan intressera:

http://www.alternativ.nu/shop/item_list.php?maingroup=Åters%20bokklubb&secondgroup=Levnadsskildringar
"I never did give anybody hell. I just gave them the truth and they thought it was hell."  Harry S. Truman

lill-drängen

husdjur till husbehov håkan hallander-93
33 höns,1 tupp,5 tackor,1 kanin,1 hund,


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

497 Gäster, 1 användare
alternaiv