var hittar jag boken Skogsträdgården - Permakultur för hemmabruk?

Startat av kattenihatten, 04 Jan-05 kl 21:35

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

kattenihatten

Skogsträdgården. Permakultur för hemmabruk. Robert Hart. Permakultur i Sverige 1992 ...
vet någon var man kan köpa den här boken?
Live simply......so that others may simply live.

manna

Hittade "Forest gardening" på http://www.antikvariat.net/. Där får du betala 105 pix (+ frakt).

Boken (ny utg -93) finns även att låna vid Umeå stadsbibl, Lunds folkbibl och universitetsbibl samt vid kungl bibl. Om du inte bor i närheten kan du fjärrlåna (ej från univ bibl).

Jag hittade även boken här för 50 kr (+ frakt). http://home.swipnet.se/ekokultur/bok322.htm Är emellertid osäker på hur uppdaterad sidan är.

En utväg är att besöka din bokhandel, som kan beställa hem den från förlaget. Med tanke på att det kom en ny utgåva -93 borde den ju finnas - någonstans.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

JanH

Jag har den, den är på ca 30 sidor, vill ej sälja dock. Det finns ett svenskt sällskap för permakultur som du kan kontakta
http://www.permakultur.se/  kontakta Peter Norrthon: peter.norrthon@telia.com han har översatt den till Svenska.  en europeisk site: www.Permaculture-Europe.com och en konferens: http://www.ipc7.org

manna

Ja, den är tunn. Kanske kan du kopiera den och skicka till kattenihatten?
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

kattenihatten

tack ska ni ha för alla era tips!
jag har mejlat översättaren, och hoppas att ha svarar..........nu undrar jag lite försiktigt .........är det en bra bok?
Live simply......so that others may simply live.

JanH

uppriktigt sagt, jag har inte läst den...................
men jag finner permakultur oerhört tilltalande, att bygga ekosystem som ger maximal avkastning med minimalt jobb, själv planterar jag gärna äppelträd, det är det första man skall göra när man flyttar till ett nytt ställe.......


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

457 Gäster, 1 användare
Tiiril