foder till 1 dag gammla kycklingar??

Startat av bondtjejen, 06 Okt-07 kl 16:32

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

bondtjejen

Hej.
Har precis hämtat en höna med nykläckta kycklingar..
Vad ska jag ge för foder till dom små???


CatrinPlommon

Brukar inte ge kycklingar som går ihop med sin mamma någon speciell mat.
Jag använder Fenix-helfoder till mina höns och det äter även kycklingarna, det man får göra är ju att ha maten i en bytta där dom små kan komma åt, nånting med lägre kanter.
Sen har jag haft undulatfrön åt dom som man strör ut antingen på marken ute eller i ströet inne, det brukar vara populärt  ;D
4-barns mamma som älskar djur och livet på landet. Ägare till 3hundar, 3 katter, 2 kaniner,4 tuppar, 11 hönor, 3 leopardgeckos, akvariefiskar, vandrande pinnar och fodersyrsor...

anette i bugared

Det finns speciellt foder, men jag gör oftast som simsalabim, ger vuxenfoder, fast jag brukar krossa/stöta det till lite finare konsistens.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

kossan

Det finns startfoder till dom små, på Granngården!
Lycka till!!!!
Anna
Avlar på faverolle, svart koppar maran och vaktlar! Har katterna Rosa och Kurt!
www.bokedalensparadis.blogspot.com

Sally

Uppblött havregryn går också bra  ;).

Sally
Går det...så går det!

HönsMaya

Jag gav mina en blandning av havregryn,  (behöver inte blötas)Udulatfrön, mosat hårdkokt ägg t.ex. Sedan kommer de väldigt snart att äta  vanligt hönsfoder.
Lilla mamma kommer att visa och ge dem vad de ska äta (om hon är en bra mamma)
Hon kommer också att visa dem var och hur de ska dricka vatten.
Alldeles i början får man ha något väldigt grunt ; antingen något lågt kärl med stenar i , så att de kan dricka mellan stenarna, eller så finns det att köpa vattenautomater avsedda för kycklingar, kostar ca30:-.

Lycka till !
//Maya
Mamma till fyra, mormor till tre. Jag har i djurväg:Kissekatt och hönsor; Isbar, Maran, Araucana och Mignonankor. Akvarium med bl.a. Malar, Botior och olika tetror. Handgrävd damm och bäck. Guldfirrar i dammen.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

348 Gäster, 2 användare
fredrikbertilsson, karsan