lyst mina ägg..vad såg jag?

Startat av Maria1xx, 24 Sep-07 kl 19:17

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Maria1xx

Hmm kan kalla det lite hit och lite dit.
Anita gick ju ifrån sina ägg i sista stund för att jag hade missat att plocka bort äggen i redet brevid.
Hon gick ju vidare till dom äggen i stället.
Nu är det så här.
Jag köpte ytterligare lite ägg av olika sorter och lös dom idag.
Hon har legat på dom nu i ca 14 dagar.
Sammanlagda antalet är 16 och 6 är kolsvarta, 4 helt rosa och resten lite svart på hälften och rosa till den andra hälften.
Vad betyder det???
Har hon inte lyckats vända dom som dom ska eller är dom allmänt missbildande???
Eller kan det bli nått ändå???

Ja många frågor blev det ;D

Väldigt tacksam för svar.

Mvh Maria.
Här på gården finns två hundar, en hankatt,   
en hamster och en massa dammråttor.
Vi har 3 barn födda -99,  -04, -10.

orloff

Är alla ägg ruvade under samma tid är det nog bara de 6 som är något i. De 4 verkar toma.  Resten har nog hänt något med i utvecklingen.   ???
Är som sagt inte rätt tid för kycklingar, äggen blir sämre befruktade och inte lika livskraftiga.  :-*

Maria1xx

Ok då får jag hoppas på de 6 som bli kvar.

Mvh Maria.
Här på gården finns två hundar, en hankatt,   
en hamster och en massa dammråttor.
Vi har 3 barn födda -99,  -04, -10.

Anna

Släng de fyra som verkade obefruktade. De andra du var osäker på kan du ju alltid skriva ett frågetecken på med en blyertspenna och kolla igen om några dagar, men det låter tveksamt. Det kanske var lite för många ägg så några har fått legat i utkanten och inte värmts tillräckligt? Vi får hålla tummarna för de sex iaf.
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 023 Gäster, 1 användare (1 Dolda)