Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Se skillnad på höna & tupp?  (läst 3013 gånger)

tessiem

  • Inlägg: 693
Se skillnad på höna & tupp?
« skrivet: 07 sep-07 kl 11:53 »
Har en dum fråga  :-[ Hur ser man skillnad på unghönor & tuppar?
Är ju rätt nybliven hönsamamma & de första jag köpte var ju vuxna. Men för ett tag sedan utökades flocken med 8 dvärgkochin som numera är unghöns/tuppar. Nu när de har vuxit ser jag ju att vissa har rödare kam & mer kam. Är det ett säkert tecken?

Något annat?

 

Anna

  • Inlägg: 850
    • -
Re:Se skillnad på höna & tupp?
« Svar #1 skrivet: 07 sep-07 kl 15:44 »
Är så dålig att kopiera länkar, men titta på sidorna bakåt. Där finns flera trådar med tupp/hön-funderingar. Några med bilder och flera har handlat om dvärgkochin. Är de så stoora att de är fullt befjädrade brukar man se tydligt på kammarna och haklapparna som är större och rödare på tupparna.
Sätt gärna in bilder om du kan för då kommer du garanterat att få hjälp. Här finns många vana ögon som kan hjälpa dej isf.
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

642 gäster, 1 användare
Ellbell

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser