Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Risk att dra in kol i bälgen?  (läst 2509 gånger)

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
Risk att dra in kol i bälgen?
« skrivet: 14 aug-07 kl 21:36 »
http://www.alternativ.nu/handbok/hantverk/metallarbete.html
På den länken längst ner ges det tips på hur man kan göra en mycket enkel bälg men jag undrar om det saknas något? I röret som går till ässjan så finns det inget som hindrar att man drar in kol i hinken eller förstår jag fel?
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

länken

  • Inlägg: 155
Re:Risk att dra in kol i bälgen?
« Svar #1 skrivet: 14 aug-07 kl 23:23 »
I beskrivningen av ässjan står det att man skall göra ett koniskt hål som är 5cm på utsidan och 1,5 cm på insidan där luften kommer in.

När man använder den tekniken låter man munstycket på  bälgen sluta några cm innan ässjans kant och riktar så att luftstrålen  från bälgen blåser in i konen.
Brukligt är att man har 2 st bälgar och kör dessa växelvis, så att den ena tar luft medans den andra ger.Är en enkel modell av bälgar, fast funkar helt ok.
Vill du lägga in backventiler på utloppet ur bälgen är ju det ingen  nackdel.

Mvh. /Niklas

Smide, trä, dans och allmänt livsnjuteri.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

430 gäster, 1 användare
LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser