Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mocka ur fårhus!?  (läst 1727 gånger)

Norrgårds Anna

  • Inlägg: 209
Mocka ur fårhus!?
« skrivet: 14 aug-07 kl 10:13 »
Jag har ju ett litet fårhus som inte varit urmockat på evigheter (vi har inte får längre)... det är liksom ett lager fårgödsel på golvet blandat med gammalt halm.

Jag har ingen gödselstack. Vad ska jag göra med fårgödseln? Kan man kanske lägga ut den som gödning på ängarna? När gör man det isåfall och hur?! Kan tillägga att den inte är torr eftersom taket är sönder och det har regnat in.

Hur skulle ni göra som vet lite mer?  ;) Blir jätteglad för svar, men förklara gärna ingående, jag är inte så bra på sånthär.   :-[
« Senast ändrad: 14 aug-07 kl 10:14 av Norrgårds Anna »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

713 gäster, 4 användare (2 dolda)
javill, mulle mullvad

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den nya tidningen var t.o.m. skön att hålla i.Har även omslagets papper blivit lite annorlunda? Jag skriver lite annorlunda eftersom det är trevlig igenkänning i det som är väsentligt-nyttig läsning.Från min Växjöhorisont så var det trevligt att se Maja Söderberg och Nybrukarna. Lycka till med fortsättningen!
/John Moberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser