Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Flygmyror ! ! !  (läst 3813 gånger)

Amanda

  • Inlägg: 444
  • Djuren är åtminstone mänskliga!
    • Västmanland
Flygmyror ! ! !
« skrivet: 06 aug-07 kl 23:26 »
Usch,,, flygmyrorna svärmar nu!!

I mängder besöker mig idag inomhus!
Visst är de äckliga... och man kan inget göra förrän de faller ned och dör. Då ligger de i högar i fönstren.

Jag riktigt ryser när jag tänker på hur vidriga de är. Fast ofarliga.

Är det fler som har sådana problem VARJE år? NÅgot man kan göra för att förhindra att de kommer in? Jag har inga "glipor" i mitt hus, men de tar sig in ändå!

Kram Amanda
Genbank i lantrasen Hedemorahöns sedan 1992. Umgås dagligen med mina 'Lyckliga Hönor' och deras småttingar.

 

SvenS

  • Gäst
Re:Flygmyror ! ! !
« Svar #1 skrivet: 06 aug-07 kl 23:55 »
Oh , ja .

Det svärmas nu . Har kanske 500 st. samtidigt som flockas på ett halvkvadrat  aluminiumtak på min vagn. Det låter som små regndroppar däruppe när dom leker.

Finns inget att göra åt. Det är över på 1 vecka.  Don´t panic.
Dom har rätt att följa sin natur, och vi får vända andra kinden till (ett litet tag)  :P
« Senast ändrad: 06 aug-07 kl 23:58 av Lucky Sven S. Luke »

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
Re:Flygmyror ! ! !
« Svar #2 skrivet: 07 aug-07 kl 00:58 »
Öppna alla fönster. Dom vill ut och para sig.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser