Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tidsbanker - Hur vi kan ta tillbaka makten över vår tid och våra liv  (läst 309 gånger)

Einh

  • Inlägg: 1
    • Ångermanland
Hoppas detta är rätt forum för alternativ ekonomi   ;D

Tidsbanker - Hur vi kan ta tillbaka makten över vår tid och våra liv

Det nuvarande skuldbaserade ekonomiska systemet som vi alla tvingas delta i är som ni säker vet helt ohållbart ur flera aspekter.
Det finns dock en enkel lösning. Skapa en tidbank med några likasinnade i ens villakvarter/förening/by.

När vi hjälper varandra i vardagen så blir det ofta ett osynligt kontrakt. Om jag ber om hjälp av dig ofta så kanske du förväntar dig att jag ska hjälpa dig i framtiden. Gör jag inte det så blir du mindre benägen att hjälpa mig framöver.

Detta osynliga saldo behöver synliggöras och struktureras. Ett sätt att göra det på är att skapa en lokal "valuta".
Denna "valuta" ska inte ha sedlar eller mynt. Istället är den uppbyggd på en arbetstimme. Det blir en tidbank. Om jag ber dig om hjälp med att klippa gräset, måla, skotta snö osv. så får du uppskatta hur många timmar du vill ha för det jobbet och sen för vi bara över dessa timmar från mitt saldo till ditt saldo. Det ska vara utbud och efterfrågan som styr där säljare och köpare kommer överens.

Följden av detta blir ett organiskt och självreglerande system. Om jag vill tjäna in timmar så måste jag skapa mervärde för mina medmänniskor genom att erbjuda mina tjänster till lokalsamhället. På så sätt så skapas nära kontakter och relationer och man får en bättre sammanhållning i bygden/föreningen/kvarteret etc.
Vill du bli rik så måste du investera mycket av din tid i bygden/föreningen/kvarteret bland alla som bor där.
Denna tidbank/valuta kan också underlätta vid beredskap och kriser när ordinarie betalsystem ligger nere.

På tal om kriser så tror jag att detta system kommer bli nödvändigt efter AI-kraschen av världsekonomin och den nya digitala världsvaluta som ska införas i alla länder till följd av denna ekonomiska  krasch. De som inte vill bli slavar i det nya systemet måste välja en annan väg.

Vad tror ni om denna väg? Istället för att jobba åt banker så jobbar du åt människor i ditt närområde. Om alla börjar med detta på var sitt håll runt om i landet så kanske en större rörelse kan växa fram?

Det finns en sida på Wikipedia med mer info för den som är intresserad:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Time_banking

torpjens

  • Inlägg: 2398
  • Vi lever på naturens villkor
    • Södermanland
Bra tanke men folk verkar allmänt ointresserade när jag kollat runt.En anledning till ointresset är att den som tjänar mycket inte vill acceptera att den ska betala lika många timmar som den som tjänar lite. Typ advokat mot biblotikarieassisten.
Problemet är inte att makt korrumperar, det är att de korrumperbara söker makten.

javill

  • Inlägg: 11723
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Hur gör man med de människor som bara behöver få tid och inte kan eller har möjlighet att ge någon tid?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

 

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14992
    • Östergötland
Jag föredrar den inte så petiga modell som vi använder här i vår by, vi hjälper varandra oavsett om vi får tillbaka samma volym hjälp eller ej. Visst blandas det in pengar ibland, men aldrig marknadsmässig ersättning. Om det är någon som kan hjälpa till men inte gör det, så märker han av det. Den som inte kan hjälpa tillbaks (fast det kan man nästan alltid på något sätt) behöver inte, det är ju inte så att vi har vårt levebröd på att hjälpa varandra. Yrkesmässigt kan det ju vara så att man måste ta betalt, det duger ju inte att lanthandlarn skulle jobba gratis eller mot någon strötjänst.

Jag tjänar rätt bra när jag väl jobbar med rätt saker, och de dagarna kan jag inte ställa in för att hjälpa grannar, men min fritid är värd lika mycket som vilken annan människas häromkring.

KajsaAnka

  • Inlägg: 97
  • Tramsig men seriös när det gäller skog
    • Närke
Hej !  Det låter som en fantastisk ide'! Jag jobbar effektivt och med gott humör  ☺️. Vem vill ha min hjälp ?  Sen från tidsbanken : arbeta med surt humör och långsamt betyder  dubbelt upp  😆

Skogsvilde

  • Inlägg: 17604
  • Om det inte dödar dig muterar och försöker på nytt
    • -
Tanken är fin...

Det gäller direkt när man börjar värdera sin tid.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Ljunghonung

  • Inlägg: 15
    • Västergötland
Vad är det för digital världsvaluta som trådskaparen skriver om och som skall införas?

Mitt problem med tid är att jag har insett att jag endast har en begränsad mängd av det, och ju äldre jag blir ju mindre intresserad är jag av att dela den med någon, jag försöker lönearbeta så lite jag kan och behöver, o göra det som jag anser vara viktigt/roligt i så stor utsträckning det det går.

I detta ingår då att inte äga för mycket saker, ju mindre saker man äger desto mer tid äger man. Varje sak man äger kräver ju sitt i form av utrymme, uppvärmning, underhåll skötsel mm. Allt detta omvandlas ju i slutänden som tid.
O andra sidan kan jag lägga 2 dagar på att tillverka en trä-räfsa, men om jag skulle köpa en kratta i butiken skulle jag bara behövt att lönearbeta en timme, så jag är inte riktigt konsekvent i mitt tänkande.

Det talar tyvärr emot att jag skulle hjälpa andra för att ha några timmar innestående.
Jag har inga problem att hjälpa människor, men det gör jag i så fall för att jag vill o inte för att jag skulle ha något innestående.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

651 gäster, 3 användare
KajsaAnka, Hokuspokus, eka

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som vanligt ett mångfacetterat och informativt nummer om mycket som hör självhushållningen till.
/Håkan

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser