Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Köpa mark för att sedan arrendera skogen  (läst 578 gånger)

Conorcccc

  • Inlägg: 8
    • Norrbotten
Köpa mark för att sedan arrendera skogen
« skrivet: 23 sep-25 kl 17:49 »
Är det möjligt att skriva ett avtal vid köp av en skogsfastighet där det står att säljaren ha rätt att avverka hur han vill för att kunna få ner priset på fastigheten?
« Senast ändrad: 23 sep-25 kl 22:12 av Conorcccc »

Skogsvilde

  • Inlägg: 17598
  • Om det inte dödar dig muterar och försöker på nytt
    • -
SV: Köpa mark för att sedan arrendera skogen
« Svar #1 skrivet: 23 sep-25 kl 18:52 »
Vi funderar på att köpa en skogsfastighet på 26 ha därav 18ha produktiv skogsmark och några ha betesmark för att kunna bygga en stuga samt utöka våran beteshage.
Går det att skriva ett avtal/arrendera tillbaka skogen/virkesförråd till den vi köpa marken av där det står att säljaren ha rätt att avverka hur han vill för att kunna få ner priset på marken?

Det är bättre för dig att ta ut virket när du köpt.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

641 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser