Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sort i handboken nu invasivförklarad  (läst 449 gånger)

barney the bear

  • Inlägg: 2
    • Östergötland
Sort i handboken nu invasivförklarad
« skrivet: 21 jul-25 kl 02:02 »
https://artfakta.se/risklistor/2024/taxa/223077
Har förvildats (troligen rotskott från grundstammen på ett för länge sedan avsomnat plommonträd) på ett område intill vårt område med odlingslotter. Tillsammans med där också växande gullris (höst- eller kanadensiskt) sprider de sig kraftigt och verkar kväva allt annat. >:(

 

matematiker

  • Inlägg: 17
    • Västergötland
SV: Sort i handboken nu invasivförklarad
« Svar #1 skrivet: 22 jul-25 kl 09:26 »
Det gäller alltså Körsbärsplommon (Prunus cerasifera), ifall någon vill slippa klicka på länken.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

602 gäster, 3 användare (1 dolda)
pragmatic, Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har dessa godingar i mitt fritidshus och har lagt band på själv att inte läsa de förens jag har läst ut en annan bok, mycket tråkigare bok, vilket gett mig en rejäl sporre att läsa ut den och börja med dessa tidningar! Har tjuvläst en och spoiler, den var jätteintressant!
/Rebecca B

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser