Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Påfågel  (läst 2373 gånger)

BitterKing

  • Inlägg: 19
    • [DIST]
Påfågel
« skrivet: 09 jun-07 kl 13:56 »
Vår ena påfågelstupp har en förkärlek till att sitta på bilarnas motorhuv. Trots speglar i både hönsgård och utomhus, så sitter den hellre på bilen och skiter och repar lacken. Hur trist som helst.
Har börjat ha en filt på bilen nu, då vågar den inte riktigt hoppa upp där.
Månskens bonde som snöat in på fåglar. Man vill ju bara ha fler och fler.
Bor med Dolvis på en gård med Katter, får, höns, vaktlar, ankor och påfåglar,,,, och så de där jävla fästingarna förstås.

Lisasgården

  • Inlägg: 274
  • lisasgarden.se
    • Dalarna
    • Lisasgården
Re:Påfågel
« Svar #1 skrivet: 10 jun-07 kl 13:17 »
Jag hade exakt samma problem med mina påfågelhannar :-) kanske vill de sitta högt upp när de speglar sig, bara en teori.
Jag hade hela biltaket invaderat av myskankor dessutom så du kan ju tänka dig hur vacker bilen var........ *skrattar*
 
Bor på en solig gård ute på landet tillsammans med bonde, dotter och massor av husdjur. Hundar, kattor, höns, gotlandsfår, kaniner för produktion. Har jordbruk med inriktning på kött och spannmål. Både KRAV och konventionellt.
www.lisasgardens.blogspot.com
Kaninproducent på Lisasgarden.se

BitterKing

  • Inlägg: 19
    • [DIST]
Re:Påfågel
« Svar #2 skrivet: 10 jun-07 kl 15:04 »
Jo det kanske är så de vill ha det,,, får sätta upp speglarna lite högre.
Hehe,, stackars biltak,,, för en ankbajs brukar ju kunna bli helt enorm.
De har lustigt nog inte kommit upp på bilarna ännu,, men de går gärna upp på trappen och gör ifrån sig. Härligt att kliva ut barfota...
Månskens bonde som snöat in på fåglar. Man vill ju bara ha fler och fler.
Bor med Dolvis på en gård med Katter, får, höns, vaktlar, ankor och påfåglar,,,, och så de där jävla fästingarna förstås.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

662 gäster, 1 användare
Niklas_Elin

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser