Tål Bifor kyla?

Startat av Torkel, 17 Jun-24 kl 14:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Torkel

Överväger att ta hem en IBC, med Bifor, i år. Men vad händer med eventuellt överblivet Bifor? Kan man lämna IBC-tanken ute med Bifor i, över vintern? Eller måste Bifor står frostfritt, för att inte förstöras?

Thomas_

Enligt anvisningarna skall den förvaras frostfritt. Det sägs att den annars kan kristallisera i vaxkakorna.

För ungefär 15 år sedan gjorde jag ett test och använde en halv palltank som råkat stå så att den fick typ 10 minusgrader föregående vinter. Jag kunde inte se att fodret kristalliserade någonstans efter detta.
Egenföretagare som lever på bin, pollineringstjänster, avel och drottningodling, uthyrning av bisamhällen till företag och privatpersoner, samt honungsförsäljning. Bedriver Buckfastavel sedan 1996, är lärare på Fristads Folkhögskolas utbildning i Yrkesbiodling, samt är regional Bihälsorådgivare SLU.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

565 Gäster, 1 användare (1 Dolda)