Och att det var ett bra exempel på ett hus i växthuset!Säkert finns där massor av lösningar även på ovanjord boende/växthus!
Och TS ville diskutera att bo i ett walapini. När man då blandar in hus i växthus som befinner sig ovan jord så har man inte svarat eller gett sina åsikter i ämnet.
Egentligen så postade jag denna mest för att Väcka iden hos Folk. För oavsett åsikter och så, så ämnar jag att bygga ett Walipini Bostadshus.Svårt att veta för folk som aldrig ens har hört talats om det, och kanske inte är så pålästa. Så jag vill Lyfta upp TANKEN om att det visst är helt genomförbart att ha ett Walipini Hus eller Växthus i Sverige. Oavsett Sol. så har en fortfarande effekten av en Jordkällare. Och ett LJUS som släpps in via Fönstren i Taket.Solen befinner sig även i Härjedalen.Bifogar lite mer inspiration, för UnderJordiska Hus med Glas Tak HÄRLIGT MED KREATIVITET och egen Tänkande. Våga göra som du själv vill, och inte bara följa Flocken.Hade varit Trevligt om det ev dök upp nån som verkligen har gjort detta i Sverige.
Och jag bifogade ett inlägg med inspiration om ett hus i växthuset i Brålanda som inspiration och läsbart material!
Det finns en tråd om hus i växthus https://www.alternativ.nu/index.php?topic=175436.0
Där finns många trådar på Alternativ.nu!
Och ännu fler på internet som helhet!!!!Men nu är det ju på alternativ vi hålls, och om man vill läsa om och diskutera hus i växthus så är det väl bättre att samlas i en sådan tråd än i en tråd som heter Walipini?