Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad är det här för mätinstrument och hur använder man det?  (läst 1353 gånger)

seeker

  • Inlägg: 21
    • Småland

Bösahusarn

  • Inlägg: 1271
  • Lagom kan också vara för mycket.
    • Skåne
En clinometer.

Höjdmätare för träd på 15 eller 20 m avstånd.

Där är väl ett titthål som man tittar med och då ser trädets höjd.

Sök på Suunto PM-5.
Det är aldrig för sent att ge upp.

seeker

  • Inlägg: 21
    • Småland
Perfekt. Tack så mycket :-)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

835 gäster, 5 användare (1 dolda)
skräptanten, Biofilo, FVKDieter1, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser