Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Fråga lådskifte  (läst 885 gånger)

Torkel

  • Inlägg: 268
    • Uppland
Fråga lådskifte
« skrivet: 01 sep-20 kl 00:32 »
Om man har 2 st hellangstroth så rekommenderas man att kasta om dessa på våren, för att öka bimängden inför dragsässongen.

Men hur flyttar man om lådorna för sådan optimering, om man istället har 3 st. 3/4?

Små

  • Inlägg: 922
    • Skåne
SV: Fråga lådskifte
« Svar #1 skrivet: 01 sep-20 kl 09:09 »
Den understa är oftast helt tom då, så den kan sättas överst, om de är igång.

Torkel

  • Inlägg: 268
    • Uppland
SV: Fråga lådskifte
« Svar #2 skrivet: 01 sep-20 kl 11:19 »
Den understa är oftast helt tom då, så den kan sättas överst, om de är igång.

OK! Och hur gör jag med.mittre respektive övre lådan?

Små

  • Inlägg: 922
    • Skåne
SV: Fråga lådskifte
« Svar #3 skrivet: 01 sep-20 kl 15:27 »
Det är ett av biodlingens stora ämnen, helt klart. Jag tror man hamnar bäst om man istället tänker på vad man vill uppnå, man kan inte behandla alla samhällen exakt lika på våren.
Så man vill att de nu ska använda det sista av vinterfodret, och att de ska ha kontakt med det. Man vill inte splittra klotet, om de inte har styrka nog för det. Man vill också att de ska ha utrymme för expansion samtidigt som de ska kunna hålla värmen på nätterna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

655 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser