Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Köpt ägg till första kläckning  (läst 1077 gånger)

Köpt ägg till första kläckning
« skrivet: 29 mar-20 kl 19:20 »
Hej!
Jag har köpt ägg till min första kläckning och undrar hur länge jag ska ha dom hemma innan jag lägger dom i kläckaren?

Efwa

  • Inlägg: 328
    • Uppland
SV: Köpt ägg till första kläckning
« Svar #1 skrivet: 29 mar-20 kl 20:35 »
Låt dem stå lugnt i ett dygn med spetsen nedåt (möjligen vicka på dem två gånger om dagen genom att ha något under ena kortsidan på kartongen och flytta den till andra sidan) och samtidigt kan du sätta på kläckaren så är den antagligen stadig i temperatur och fukt när du ska ha in dina ägg.

Det finns massor med tips i de fastnålade trådarna här ovan om man vill läsa på lite.



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

713 gäster, 2 användare (1 dolda)
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser