Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Hönshus i gammal stockbyggnad  (läst 1326 gånger)

LindaY

  • Inlägg: 6
    • Finland
    • Pohjoinen keittiöpuutarha (Köksträdgård i norr)
Hönshus i gammal stockbyggnad
« skrivet: 11 jul-19 kl 21:02 »
Hej!
Funderar på att göra ett hönshus i et gammalt stockuthus (inte tätt alls). Vi har väldigt kalla vintrar, -30 är vanligt. Går det att bygga med stock, luftspalt, isolering, OSB/plyfaskiva utifrån in?  Vad funkar att sätta mellan luftspalt och isolering, vindskiva? Funderar på att använda mineralull som isolering, tror vi har svårt att få tag på annat. Hur mycket isolering?
Tack på förhand!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

635 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser