Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Köttkaniner i Halland - Götaland?  (läst 3112 gånger)

Sidelock

  • Inlägg: 1
    • Halland
Köttkaniner i Halland - Götaland?
« skrivet: 13 feb-18 kl 11:04 »
Finnes några medlemmar som föder upp köttkaniner i Halland med omnejd? (New Zealand, blå wiener, stora silver m.fl)

Jag har tänkt börja bygga burar och kommer efter hand behöva avelsdjur. Ras är inte det viktigaste så länge det är riktiga köttkaniner, New Zealand Red tycker jag dock är väldigt vackra att se på.  :)

 

Jegeråsen

  • Inlägg: 6
    • Västergötland
    • Jegeråsen
SV: Köttkaniner i Halland - Götaland?
« Svar #1 skrivet: 24 mar-18 kl 21:43 »
Hej

Vi är avelscenter för Sveriges Kaninproducenter så vi är inriktade på att få fram bra djur för köttproduktion. Vi finns i Tostared, en bit öster om Fjärås.

Har Stora silver, Alaska och Rex men även korsningar 50/50 Stora silver och New Zealand White. Utöver detta är vi ombud för en uppfödare i vår närhet som har rasrena New Zealand White.

Läs gärna mer på vår hemsida: jegeråsen.se

/Frida Jegerås


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

721 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser