Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Igenvuxen betesmark  (läst 1905 gånger)

Henrica

  • Inlägg: 1
    • Blekinge
Igenvuxen betesmark
« skrivet: 18 aug-16 kl 17:42 »
Hej!

Jag har lite problem med min grannes betesmark som gränsar på tre sidor mot vår tomt, delvis odlingsmark.
Hon har fyra hästar som vistas från oktober till maj där, resten av året är den på arrenderat betesmark en bit borta.
Hennes egen betesmark är väldig, väldig vildvuxen med lupin, johannesört m.m. och många små björk som blev sista åren till en riktig
djungelskog. Hon tar varken hand om marken eller vildvuxna växter - gräset (finns nästan ingen kvar) slås aldrig, unga träd och buskar växa som den vill.
Denna sommaren har det blivit verkligen hemsk. Lupiner och allt tränga sig fram till vår del, vi har förlorat kvällssolen på en jättefint terass som vi extra byggde för utsikten. Man blir mer och mer ledsen för omgivningen som alltid har varit så välskött - innan hon flyttade hit.
Det handlar om ca 2 hektar betesmark.
Måste vi acceptera detta?
Finns inga föreskrifter hur man ska sköta betesmark (detaijlområde bor vi)?

Jag kan INTE prata med henne direkt tyvärr. När hon flyttade hit kändes vi snart att hon känna sig som nånting bättre än vi. Vi som leva lite mer alternativ med självhushållande osv. :-(
Men kanske jag kan tipsa kommunen eller liknande om detta?

Tack för tipps!
Henrica

 

FårEtt

  • Inlägg: 51
    • -
SV: Igenvuxen betesmark
« Svar #1 skrivet: 18 aug-16 kl 19:08 »
Man får odla vad man vill på sin mark - även lupiner och björksly.

Ifall man söker bidrag ska vissa krav följas för att ha rätt till pengarna, men knappast aktuellt för 2 ha hästhage.
Skulle det bli för dåligt med bete för att föda hästarna kan det vara en djurskyddsfråga. Men de kanske matas?

Det man kan göra i er situation är att fråga om tillåtelse att ni själva får röja på hennes mark efter överenskommelse. Det brukar de flesta vara positiva till om de inte har målet att börja med skogsproduktion.

Henrica

  • Inlägg: 1
    • Blekinge
SV: Igenvuxen betesmark
« Svar #2 skrivet: 18 aug-16 kl 19:43 »
Tack! Jo, har jag nästan tänkt mig. Synd.
Våra får hade tackat mycket för att kunna gå där och skaffa öppet mark ;-)

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Igenvuxen betesmark
« Svar #3 skrivet: 18 aug-16 kl 21:35 »
Man kan få två olika eu-stöd för att restaurera betesmark så ni kan väl söka något av dem. Det ena är ett bidrag över fem år, och det andra är ett engångsbidrag för att röja sly.
Om ni kan prata med henne så kan ni kanske få röja upp marken och få eu-stöd för arbetet. Om du inte vill prata är det nog kört tyvärr.

Här har du en artikel om några bröder som får eu-stöd för att restaurera betesmarker som de inte äger själva. http://www.gp.se/nyheter/västsverige/lovade-varandra-att-aldrig-bli-bönder-1.111217


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

515 gäster, 2 användare
eriksjos, dreadspice1

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser