Tågslöjd

Startat av getalina, 10 Apr-16 kl 02:10

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

getalina

Är det någon som vet hur man ska hitta litteratur om hur man slöjdade förr i tåg?

Har sett att man använde både veketår och knapptåg till en del olika saker men ingen beskrivning hur.

Hade varit roligt att veta tekniken.

Pappa gjorde "vassankor" som vi lekte med i mammas tvättbalja på gården när jag var liten men inte ens det har jag kläm på hur man gjorde.

Men tydligen kunde folk göra både mattor, flyvästar och använda märgen till vekar till ljus.

Trollmor

Vad nu då, skulle inte du utrota ditt veketåg?  ;)
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

kretslopp

Mitt tipps är att leta bland halmslöjdsliteraturen. Jag kommer ihåg att längst bak i ICAförlagets halmslöjdsbok stod att det också finns vass och sävslöjd.
kretslopp

getalina

Citat från: Trollmor skrivet 10 Apr-16 kl 09:05
Vad nu då, skulle inte du utrota ditt veketåg?  ;)

Som med kirskål- kan man inte utrota det så ät upp det..........

Å är det oätligt så får man väl se sig om efter andra nytjande metoder   ;)

getalina

Citat från: kretslopp skrivet 10 Apr-16 kl 09:39
Mitt tipps är att leta bland halmslöjdsliteraturen. Jag kommer ihåg att längst bak i ICAförlagets halmslöjdsbok stod att det också finns vass och sävslöjd.

Så nu är boken inhandlad på bokbörsen.  :D

Det blev en till med verktyg och tekniker också. För 50 kr st så kan man ju handla på sig. Tack för hjälpen.   :-*

Ska försöka lägga in bilder från boken här och kommentarer om den samma så ni får veta om den är bra.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

952 Gäster, 1 användare
Irrbloss