Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Nya EU regler på gång  (läst 1709 gånger)

Kap Horn

  • Inlägg: 2223
    • Småland
    • Fredliga bin
Nya EU regler på gång
« skrivet: 01 apr-16 kl 13:44 »
Hej

I dag fick jag reda på att nya EU-regler skall gälla angående bihållning.
Inte bara kor osv. skall öronmärkas, utan även bi!!!

Den "raka gurkan" är ingenting emot dessa nya "tjänstemannakårs" idéer! ::)

Då är det bara att sätta i gång...



tropfrog

  • Inlägg: 1755
    • Västergötland
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #1 skrivet: 01 apr-16 kl 13:53 »
Toppen, någon jävla ordning får det vara i ett samhälle!

Mvh
Magnus

ensamhet

  • Inlägg: 3969
    • Lappland
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #2 skrivet: 01 apr-16 kl 14:21 »
Luktar April April

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #3 skrivet: 01 apr-16 kl 14:34 »
Jag tycker ju att de flesta av dessa s.k. EU-myter säger mera om den som framför dem

http://ec.europa.eu/sweden/about-us/myths/index_sv.htm

Små

  • Inlägg: 922
    • Skåne
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #4 skrivet: 01 apr-16 kl 18:30 »
Är det inte enklare att öronmärka biodlaren? Med ett litet gps-chip, så vet man när han har korsat församlingsgränserna.

olof

  • Inlägg: 2715
    • Skåne
    • Min blogg med sökord biodling
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #5 skrivet: 01 apr-16 kl 18:51 »
Öronmärkningen på andra djur minskar stölderna och gör det svårare att sälja stöldgodset och få in det vitt i systemet igen. Hästlasagnen visade visserligen att systemet har brister, men man kan åtminstone jobba med dem.

Att det inte går att öronmärka bin och bikupor på ett vettigt sätt är snarare ett problem för oss biodlare än för illvilliga byråkrater. Det är i princip helt riskfritt att stjäla bin eftersom ramar och bin inte är spårbara. Man måste ha en väldig otur och råka stjäla några som har en GPS-sändare inbyggd i någon av kuporna. Och även det är lätt att komma runt.

Små

  • Inlägg: 922
    • Skåne
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #6 skrivet: 02 apr-16 kl 09:19 »
Riskfritt vet jag inte, skulle jag se någon försöka ta mina kupor så blir det problem. Men det är viktigt att få fast de som stjäl, det borde inte vara alltför svårt. Som härnere förra året var det en som blev av med kring 30 kupor, hur många har 30 kupor? Det måste vara en både van och registrerad biodlare, det är bara att köra runt och ta en kort pratstund med dem.  "En kollega till dig har blivit av med 30 kupor, så vi besöker alla som har lite fler kupor, skulle vi kunna få prata en stund med dig?" Alla biodlare med rent mjöl i påsen skulle vara glada över ett sånt besök, för det skulle innebära att man skulle kunna känna sig tryggare. Men då måste de förstås ut från stationen, men det kommer bara kännas ovant i början.

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #7 skrivet: 02 apr-16 kl 10:51 »
Vilken fin bild!  Det är rätt ofta man tittar en gång extra i almanackan när man läser om senaste nytt från EU ...   ::)

(Red: Stavfel)
« Senast ändrad: 02 apr-16 kl 19:39 av Trollmor »
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

Torptomten

  • Inlägg: 916
  • Ljuset lyser i mörkret ...
    • -
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #8 skrivet: 02 apr-16 kl 11:32 »
Med de stora risker, som i vart fall upplevs av flera grupper i vårt samhälle, bör väl varje människa öronmärkas eller chippas, så vt vi var ev. möjliga bitjuvar, jägare, tiggare, sjukskrivna, pensionärer och låginkomsttagare med flera potensiellt parasitära eller av annan anledning oönskade individer uppehåller sig?

Tilllit och hederlighet är förlegat.  Sunt förnuft och det gemensamas bästa allt för osäkert. Kontroll och repretion är det enda hållbara! .... eller?....
Djurägare, medmänniska på landsbygden och en liten del av den oändliga Skapelsen.

Motto: Ora et Labora!

Kap Horn

  • Inlägg: 2223
    • Småland
    • Fredliga bin
SV: Nya EU regler på gång
« Svar #9 skrivet: 02 apr-16 kl 12:17 »
Vilken fin bild!  Det är rätt ofta man tittar en gång extra i almanackan när man läseer om senaste nytt från EU ...   ::)



 


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

512 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser