Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Svensk Lapphund?  (läst 2270 gånger)

I@

  • Gäst
Svensk Lapphund?
« skrivet: 12 apr-07 kl 11:42 »
Hej!
Någon annan här med Svensk Lapphund?
Jag är uppväxt med rasen och står just nu på kö hos en kennel för att köpa en alldeles egen "Lappis"!  ;D LÄNGTAR!!!
MVH I@  :D

I@

  • Gäst
Re:Svensk Lapphund?
« Svar #1 skrivet: 24 apr-07 kl 10:59 »
Ingen alls här som har Svensk Lapphund ??? Eller kanske Finsk Lapphund ??? Eller Lapsk Vallhund ???
Svensk Lapphund är sveriges nationalras! Den är sällsynt. Mer om Lapphund kan du läsa om på www.slk.nu
Mvh I@  :D

mnykvist

  • Inlägg: 37
    • Uppland
Re:Svensk Lapphund?
« Svar #2 skrivet: 28 apr-07 kl 18:21 »
Jag har en finsk lapphundstik som är två år och min familj har en hane som är tre år. Båda är väldigt fina i lynnet; vänliga, harmoniska och lättlärda.
Jag kan varmt rekommendera rasen om man vill ha en tålig och lätthanterlig hund. Man får vara beredd på att ge den mycket motion och på att snällt ge sig ut i regn och rusk också, hunden bryr sig inte det minsta p.g.a. den suveräna pälsen med över-och underhår.
Jag bokstavligt talat ÄR Mia!

I@

  • Gäst
Re:Svensk Lapphund?
« Svar #3 skrivet: 02 maj-07 kl 10:49 »
Hej!
Vad kul!  ;D
Jo, dom kräver ju en hel del motion och ÄLSKAR att vara ute!  ;) Så om man ska ha Lapphund måste man nog själv vara lite av en frilufsmänniska som älskar utevistelse och motion!  :D
Men dom är helt underbara!!!  ;D
Hälsningar I@  :D

 

drake3

  • Inlägg: 328
  • självhushållning, hantverk,djur å rock n roll
    • Värmland
Re:Svensk Lapphund?
« Svar #4 skrivet: 04 maj-07 kl 22:36 »
Hej
Jag har fyra underbara Finska Lapphundar,,,,,,

 ;D
Snälla flickor kommer till himmlen,
vi andra kommer hur långt som helst

I@

  • Gäst
Re:Svensk Lapphund?
« Svar #5 skrivet: 05 maj-07 kl 10:57 »
Hej!
Vad kul att så många har Lappisar!
Jättefin Svensk Lappis du har Hasse Heiva!  :)
MVH I@  :D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

516 gäster, 4 användare
Berberis, hammer, lothman.kristina@gmail.co, LarryGeano

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser