Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  höna värper ? ägg?  (läst 1065 gånger)

Våmhuskullan

  • Inlägg: 1519
    • -
höna värper ? ägg?
« skrivet: 11 apr-07 kl 19:40 »
alltså hur många ägg får en höna på en månad?
förstår att det är olika beroende på ras men på ett ungefär?
och hur många hönor på en tupp ska det vara ungefär?

Anso1971

  • Inlägg: 725
    • Dalarna
Re:höna värper ? ägg?
« Svar #1 skrivet: 11 apr-07 kl 23:57 »
Mina hönor lägger ett ägg om dagen vardera. Med uppehåll under den mörkaste tiden på året. Minns inte när vi slutade få ägg i höstas, men det kom igång igen i mitten av januari. Första tiden blev det inte fullt ett om dagen, men det dröjde inte särskilt länge.
Medlem i JAK, amningshjälpen och sv. byggnadsvårdsföreningen, ammade min yngsta i 3½ år, har alltid känt mig udda och sagt att jag är född under fel århundrade, skönt att hitta hit!
Bor med mina tre barn på en gård med äppelträd, hallonbuskar, höns och utsikt över Siljan.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

617 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser