Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  ensilage på förstaårsvall  (läst 1800 gånger)

fredrik83

  • Inlägg: 24
    • Dalarna
ensilage på förstaårsvall
« skrivet: 05 sep-15 kl 17:43 »
Har lite funderingar på hur mycket halmstubben i förstaårsvallar påverkar ensilaget om man tar runbalsensilage på förstaårsvall?

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: ensilage på förstaårsvall
« Svar #1 skrivet: 05 sep-15 kl 19:27 »
Ingen påverkan. Dels brukar man ringvälta tidigt på våren och sedan hinner stubben förmultna.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

545 gäster, 5 användare (1 dolda)
Hans Hultén, Tångräkan, Berberis, Tur-Johan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser