Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bra keramikbok  (läst 2538 gånger)

drake3

  • Inlägg: 328
  • självhushållning, hantverk,djur å rock n roll
    • Värmland
Bra keramikbok
« skrivet: 09 apr-07 kl 16:18 »
Kan rekomendera: Prismas stora KERAMIKBOK
av Josie Warshaw. ;)
Lånade den om och om på bibblan....men nu har jag beställt en på Bokus.... ;D
Snälla flickor kommer till himmlen,
vi andra kommer hur långt som helst

 

Krukmakaren

  • Inlägg: 13
  • Handen, Anden och Tanken
    • Västmanland
    • Kopparbergs Krukmakeri
Re:Bra keramikbok
« Svar #1 skrivet: 26 maj-07 kl 20:49 »
Finn Lyngaards Keramisk Handbok...där har du allt, en gammal klassiker men den kan vara svår att få tag på!!! Tom Möllers Krukmakare och kakelugnsmakare är kanon om man är intresserad av gamla verktyg och tekniker. Hör bara av dig om du stöter på något problem så kan jag säkert rekomendera någon bra bok inom keramik (har läste det mästa som går att få tag på, på engelska eller svenska).


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1663 gäster, 3 användare (1 dolda)
skräptanten, Själv är bäste dräng

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser