Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mjölktest på a1+a2  (läst 1100 gånger)

letarjobb

  • Inlägg: 3
    • -
Mjölktest på a1+a2
« skrivet: 15 jun-15 kl 15:44 »
Hur testar man en kobesättning om vad för mjölk dom levererar gällande a1 och a2, vad kostar de, hur går man tillväga?

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Mjölktest på a1+a2
« Svar #1 skrivet: 15 jun-15 kl 18:53 »
 Man tar ett DNA prov och skickar till ett ackrediterat lab. Men alla kommersiella lab som skall utföra denna analys måste ha en licens från företaget "The A2 Corporation", dessutom är de skyldiga att skicka information om dina DNA prover vidare till "The A2 Corporation"! Det betyder t ex att du inte får marknadsföra din mjölk som A2-mjölk, utan tillstånd från dem!

https://www.vgl.ucdavis.edu/services/A2Genotyping.php

Villkoren ser ut som de brukar göra för andra sekter!

annatliv

  • Inlägg: 7
    • Södermanland
SV: Mjölktest på a1+a2
« Svar #2 skrivet: 19 jun-15 kl 05:16 »
Weatherbys DNA Laboratory,
C/O The Irish Equine Centre,
Johnstown,
Naas,
Co.Kildare,
IRELAND. 


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

595 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser