Hårdare klövar på vissa får

Startat av mwson, 29 Mar-15 kl 21:59

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mwson

Klipper och verkar mina får och märker att på två av hittills elva genomgångna får är klövarna betydligt hårdare än de övriga, kan de lida av brist på något eller är det bara individuella skillnader?
Fru, Barn, Hereford, Nordiska bin och Katt

skräptanten

Visst finns individuella skillnader på djurens klövhornskvalitet och även hur snabbt klövarna växer! Men jag skulle nog säga tvärtom, det är inte djuren med hårt klövhorn som har brist, det är de med mjuka klövar som kan ha zinkbrist.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

zeina66

Fåren har i regel hårdare klövar när det har varit en torr vinter - blöt vinter ger mjukare klövar...
Allting går - förutom bebisar och tennsoldater

mwson

Jag klippte klövarna på 30 tackor, 28 lagom hårda för en klövsax för enhandsfattnig, 2 st födda -13 som jag nätt och jämt klarade med två händer. Märkligt ???
Fru, Barn, Hereford, Nordiska bin och Katt


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

377 Gäster, 3 användare
Lotta Å, Galaxie, Berberis