Överta skog

Startat av Kristin i Betlehem, 28 Feb-15 kl 07:49

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Kristin i Betlehem

Jag står inför ett val, en möjlighet eller hur man nu vill se det.
Min far äger skog som han vill "ge" till mig och min syster nu när han går i pension. Det är skog fördelat på tre skiften (två större och ett litet) och med ett bra virkesförråd som vi skulle få överta tillsammans med de lån han har på skogen. Lånen uppgår till ca 50% av marknadsvärdet.
Problemet är att min syster är inte intresserad utan jag skulle få lösa ut henne på något vis.
Någon som har något tips på hur man kan tänka?

Robertnumer

Tar du över lånen som uppgår till 50% så blir det väl jämnt. Vill hon inte ta på sig lånen så är det ju ditt.


Istället för
Lån 25%
Vinst 25%

Lån 25%
Vinst 25%

Tar du lån 50%
Vinst 50%

Eller har jag tänkt helt fel?  o:)

Skogsola

 Halva skogen får du av din far till halva marknadsvärdet. Om du köper andra halvan av din syster till fulla marknadsvärdet så har du fått skogen till 75% av marknadsvärdet. Kanske kan du pruta lite med din syster? Det brukar kännas bra om gårdar stannar i släkten.

MagnusH

Skog värde 1 miljon, lån 500 kkr. Er gåva blir då de andra 500 kkr up till marknadsvärdet. Din syster får alltså en gåva på 250 kkr (likaså du). Så du måste skaka fram 250 kkr och ge till din syrra om du vill ha hela skogen.

Köp skogen av din farsa för 750 kkr, han löser lånet på 500 kkr och ger syrran resterande 250 kkr. Du kan ta nytt lån på skogen/avverka så kanske du kan få fram de där 750 kkr. Eller om dur edan har det i madrassen. ;)

Skogsola

Vad Magnus H försöker säga är att det kan vara skattemässigt smartare att först köpa skogen och sen få pengarna än att få skogen direkt. Speciellt om det finns mycket avverkningsbar skog för då kan du nyttja skogsavdrag och räntefördelning.

blizzard

Finns där skog som är avverkningsbar?

skräptanten

Citat från: Skogsola skrivet 06 Mar-15 kl 21:52
Vad Magnus H försöker säga är att det kan vara skattemässigt smartare att först köpa skogen och sen få pengarna än att få skogen direkt. Speciellt om det finns mycket avverkningsbar skog för då kan du nyttja skogsavdrag och räntefördelning.
Tänk på bara, Kristin, att vill du kunna nyttja skogsavdrag sen måste du köpa hela fastigheten till minst taxeringsvärdet, annars är det att anse som en gåva, och du kan inte göra skogsavdrag. Har jag för mig.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

MagnusH

Magnus H tänkte mest på att det skulle bli rättvist emellan båda systrarna, och det blir enklare om man gör ett rent köp, tycker han.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

450 Gäster, 2 användare
osterlundm, ärt