Fruktpress?

Startat av Falin, 13 Nov-14 kl 18:02

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Falin

Jag låter små blad dra i olja, och i dagsläget använder jag en potatispress för att pressa ur den olja som blir kvar i bladen. Den är ytterst manuell och ganska arbetsam....  :-[ Jag blev tipsad om att det är en fruktpress jag söker, och nu undrar jag om de är tillräckligt täta för att det inte ska följa med blad igenom. Finns det någon slags korg eller silduk inuti? Jag har googlat, men hittar inte tillräckligt detaljerade bilder. Den behöver inte vara så stor, men någon form av hävarm eller mekanisk konstruktion som gör själva pressandet!

Vitis

Har du Googlat på mustpress, fruktpress, äppelpress osv. kallas för olika saker. Finns ganska många som säljer såna. Du kan väl fråga säljarna om mer detaljer.

Oftast har man en silduk i pressen. Du kan ju lägga i en finare duk om du vill. Annars kan du ju sila eller filtrera oljan i efterhand.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

472 Gäster, 5 användare
Hantverkaren, torpjens, Anders Flix, Galaxie, Gnu