Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  köttkvalite på eftersök  (läst 1504 gånger)

kerv Jenok

  • Inlägg: 8
    • -
köttkvalite på eftersök
« skrivet: 25 okt-14 kl 00:03 »
Hur är det med att äta köttet från ett stressat eftersök, kan köttet bli dåligt på nåt sätt förutom smaken?

Någon sa till mig att stresshormonet var ohälsosamt att få i sig. försöker googla men utan framgång.




 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: köttkvalite på eftersök
« Svar #1 skrivet: 25 okt-14 kl 04:41 »
Nej, köttet blir inte i sig själv giftigt på något sätt. Det stressas tusentals slaktdjur varje år! Däremot kan hållbarheten försämras pga att det inte håller vätska och det i sin tur kan ge näring åt bakterier som finns på köttet.

sonja på slätten

  • Inlägg: 2924
    • Halland
SV: köttkvalite på eftersök
« Svar #2 skrivet: 25 okt-14 kl 08:36 »
Jag minns något som det talades om en gång i tiden:  PSE-kött.   Pale,  Soft,  Exuding.   En följd av stress i  samband med slakt.
Uppfödare av DVÄRG-KOCHIN och DVÄRG-WYANDOTTE  sedan mer än 20 år.  Ägare till en underbar långhårscollie.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

466 gäster, 1 användare
Tiomilaskogen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser