järnskrot i aska

Startat av rehn, 12 Okt-14 kl 10:53

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

rehn

Hej

Jag har eldat en hel del spillvirke med spik mm.

Ett tips för att bli av med spiken:
Köp en kraftig magnet här:

http://www.supermagnete.de/eng/magnets_overview_raw

Stoppa magneten i en aluminiumburk( läsk el dyl )
För burken genom askan och du har spiken fångad.


torbjorn

Och i sann återbruksanda kan påpekas att man sällan behöver köpa starka magneter nya, sådana kan man plocka från diverse elskrot. T ex likströmselmotorer (torkarmotorer, fläktmotorer, vissa startmotorer mm från skrotade bilar), högtalare, magnetroner i mikrovågsugnar, hårddiskar.

Vitis

Eldar också en del spill- och pallvirke men undviker den askan i trädgården.

Tänker att den kan innehålla en del metaller som man inte vill "berika" sin jord med. Framför allt zink, nickel och krom från ytbehandling av skruv och spik är det jag funderat på.

Kanske helt onödigt? Nån som har funderingar kring det?


torbjorn

Det mesta av zinken går nog bort i gasform under förbränningen och blir inte kvar i askan.  Nickel och krom hittar man knappast som ytbehandling på "bruks-skruvar" och spik, utan snarare på prylar som ska vara blanka av utseendeskäl.

Däremot kan man ta en funderare på eventuell skum impregnering av lastpallvirke, åtminstone sådant som inte ser helt "rent" och oimpregnerat ut.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 057 Gäster, 1 användare
alternaiv