Är detta hedemorahöns?

Startat av Issu, 01 Jul-14 kl 11:37

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Issu

Hej!
För ett år sedan så köpte grannen höns till sig, och till mig.... Hedemora och skånsk blommehöna.
De svarta var hedemora, och de "inte svarta" var blommehöns. Inget snack om saken. Han hade redan då några års erfarenhet av de raserna.
Igår snubblade han in på att han samtidigt köpte indiska stridshöns, och han visste inte själv vad hans tupp var för ras.
Jag försökte då kolla upp på internet hur det kunde ligga till, och kom då fram till att de två svarta är indiska stridshöns, inte hedemora. De tre andra är jag inte lika säker på, men eftersom jag inte kan se något typiskt blomspättigt, så misstänker jag att det är hedemoror.
Bild 1 har de 2 bruna hönorna, och den vita tuppen, i mitten.
De är med på bild 2 också, men ena hönan göms bakom stridshönan + en "riktig" blommetupp syns på sidan.
Jag vill inte göra bilderna för små, så att de klarar kraven för uppladdning, så jag la de på min egna sida... de är knappt 400 kB vardera.  privat.gotanet.com/issu/radera/hedemora1.jpg
privat.gotanet.com/issu/radera/hedemora2.jpg  Om ni kunniga inte kan avgöra när hönorna är bakom nät, så kan jag köra en paparazzi på dem också.

Tacksam.... Lars

nittonhundranittiosex

Genbanksanslutna Gotlandshöns (med och utan roskam), Torparhöns, Blekingeankor. Snart även Smålandshöns och Gotlandskaniner

Issu

Är det så "illa"?
Det är vare sig Blommehöna eller Hedemora, utan det ÄR blandning av två (eller (över tid) flera) olika raser?

Tråkigt med sådana köp... tack för ditt svar.

annepanna

De är jättelika mina tre hönor som jag tror är Hedemora*Åsbo men det kan ju vara någon annan blandning. Jag visste om att mina hönor var korsningar när jag köpte dem och jag är jättenöjd med dem. Goda värphöns, ekonomiska och duktiga fodersökare. Det där med ruvning "Det skiter vi i!"  :)
I brist på kunskap och erfarenhet får man improvisera.

Issu

Tack!
Då får det vara bestämt att de inte är 1-ras-fåglar i.a.f.. Jag är nöjd med hur hönorna värper, och att det blir stora och vita ägg, men det hade varit "bättre" om de varit det ena eller det andra...
Tack för hjälpsamheten :-)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

791 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
Anders Flix