Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Påverkas ensilaget av snittning  (läst 1561 gånger)

Greenhorn

  • Inlägg: 197
    • Södermanland
Påverkas ensilaget av snittning
« skrivet: 20 jun-14 kl 13:50 »
Förändras värdena i ensilaget om man pressar med eller utan snittknivar?

Ek

  • Inlägg: 521
    • Västergötland
SV: Påverkas ensilaget av snittning
« Svar #1 skrivet: 21 jun-14 kl 09:32 »
Utan att igentligen veta så kan jag inte tänka mig det. Men man får ju en kompaktare bal vilket ger ett bättre foder och ekonomi.

Jocke

  • Inlägg: 89
SV: Påverkas ensilaget av snittning
« Svar #2 skrivet: 28 jun-14 kl 23:15 »
Vad jag vet så påverkas inte värdena av att grönmassan snittas om det är samma råvara. Värdena styrs av olika faktorer så som näring(kväve) mineraler i jorden och fukten. Där emot så packas materialet bättre i balen vilket oftast leder till en jämnare jäsning.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

554 gäster, 3 användare
mwallon, Kjell Haften, Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser