Vad man matar fåren med beror också på vad du ute efter. Bedriver du intensiv produktion av fårkött eller är det får för hemmabruk? För intensiv produktion ska det ju vara högt innehåll av 'smältbara näringsämnen' alltså hö som har slagits tidigt. För extensiv produktion är det inte så farligt att det är lite utvuxit. (min åsikt)
För hässjning ska det som du säger vara lite längd på höet. Det går också att hässja kortare hö, men då ska man vara mer noga med hur man lägger höet, annars glider allt ner från råerna.
Själv hässjade jag mycket en gång i tiden och slog aldrig före midsommar, men i år är gräset tidigt i gång och tidigt i ax. Oavsett skulle jag vänta tills det är nån veckas uppehåll även om det gäller hässjning. Men hö på en hässja torkar även i mulet väderlek bara det fläktar lite. Det är vinden som i första hand torka höet på en hässja, inte solen. Hässjan ska alltså ställa från norr till söder så att bredsidan är i huvudvindriktningen (väst). Så för hässjingen måste det inte vara gassande solsken även om det alltid är bra med fint väder under höskörden.
Hässjningen har också fördelen att man inte bums måste köra in höet.
Här i byn finns en kille som alltid låter höet stå hela vintern och ta in efter behov. Det för ju en del förluster med sig övre lagret blir förstörd, men inuti hässjan är höet alltid bra om hässjan är vällagd.