Varför dör mina ägg?

Startat av Leineri, 10 Maj-14 kl 12:04

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Leineri

La 33 ägg i kläckaren för 3,5 vecka sedan. 21 var befruktade, men sen har äggen dött ett efter ett (eller ja, några varje gång jag lyst ca en gång per vecka). Idag när det bara ska vara en halv vecka kvar (dag 28 på torsdag) så fick jag plocka bort nästan allihop. Ett kunde jag se lite rörelse i och tre kändes troliga. Dessa är allt jag har kvar nu. Eftersom det är första gången ja kläcker så knäcker jag alla ägg jag plockar bort för at försöka lista ut vad som gått fel. Hittills har alla foster varit 1-4 cm långa när de dött, även de jag knäckte idag (tveksamma ägg har lämnats kvar i kläckaren) Och alla utom två av dagens fosterrensning satt fast mot skalet närmast luftblåsan. Är det normalt att de gör så? Jag har 37,5-38 grader i kläckaren (automatisk) och luftfuktigheten ligger på 50% (70 % efter sprayning) och jag sprayar morgon och kväll. Vad går fel?

Leineri

Dag 28 idag och inga pip eller hålslag... Men jag såg lite rörelser igår i 2 av dem i vart fall, så is i magen eller?

Leineri

Dag 30 idag. Rörelser i fyra ägg. Knäckte ett ägg som jag inte sett rörelser i på de senaste genomlysningarna, men det skulle jag inte ha gjort för den levde :( Men den såg ämblig och outvecklad ut så normalt utvecklad för dag 30 (av 28!) verkar de inte vara..
Ingen som vet vad som kan ha gått fel? Hur länge kan jag låta de ligga? Det är svensk blå anka

Azoo-Lina

Jag skulle börja med att Kalibrera temperaturen i din kläckare och kolla att den verkligen är det som termometern visar. Använd tex en febertermometer från apoteket då dessa är väldigt exakt temperatur runt 37-38 grader.

Spontant skulle jag tippa på att din kläckare håller för låg emperatur med kanske 1-2 grader.

Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Leineri

Det var precis så som du trodde! Nu har jag höjt tempen till högsta möjliga och kläckaren visar 38,5-39,5 grader men den reella tempen i "ägghöjd" är nu ca 37. Det var nog nära 2 grader lägre innan så ett under att äggen lever alls :(
Kan de "komma igen" trots att de ligger så långt efter i utvecklingen?

Azoo-Lina

Citat från: Leineri skrivet 18 Maj-14 kl 16:13
Det var precis så som du trodde! Nu har jag höjt tempen till högsta möjliga och kläckaren visar 38,5-39,5 grader men den reella tempen i "ägghöjd" är nu ca 37. Det var nog nära 2 grader lägre innan så ett under att äggen lever alls :(
Kan de "komma igen" trots att de ligger så långt efter i utvecklingen?
Inte så troligt men ändå värt ett försök. I vilket fall så vet du ju vad som felas nu. Det gör ju chansen att lyckas nästa gång betydligt större :)
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/

Leineri

Jag vet inte om jag gjorde mer skada än nytta i att höja tempen för alla som fortfarande levde dog efter det :(
MEN nytt försök, nya ägg i kläckaren fom idag!

Ulricaa

Har haft exakt samma problem så då är det nog tempen som är problemet. Hade samlat en hel hög med gulanksägg åt en väninna och löpanksägg efter honan vi blev av med för nån vecka sen till räven och var så glad, men blev inte nåt i nåt ägg alls. Har kläckt fram kycklingar för bara ett tag sen dock och då funkade det.
Småtokig skattejurist med båda fötterna i den halländska myllan!

Leineri

Meeen jag får det inte att funka på något sätt! Hade ca 15 ankägg i kläckaren tillsammans med 15 kalkonägg. plus sju ägg under en ruvanka. med mindre än en vecka kvar så knycker skatan ruvankans ägg. Och när kalkonerna nu har kommit fram ur sina skal så har jag fortfarande inte ett enda hålslag på ankäggen...


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 054 Gäster, 1 användare
drengen