ensamt får m getter?

Startat av astisista, 10 Mar-07 kl 16:57

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

astisista

har getter och funderar på att skaffa ett får. är det nån som vet hur får ställer sig till att vara med bara getter? bör man ha fler?

tacksam för svar, astrid i vänge

Kicki87

min sambos bror har två får och en get och det går bra.. borde inte vara någon skillnad om det är två getter och ett får

Henning

Får är mer utpräglade flockdjur än getter och känner sig tryggare med artfränder omkring sig. Två får och en get är alltså bättre än tvärt om. Baggar har lättare för att trivas ensamma med andra djurslag än vad tackor har. Enligt Djurskyddsmyndighetens förslag till föreskrifter för lantbrukets djur ska inte får hållas ensamma. Rådet måste alltså bli att du avstår från att skaffa ett enda får.

astisista



tack henning och ni andra för tips. det är klart man lika gärna kan ha två eller fler får som ett, det blir säkert bättre så.
astrid

Trollmor

Det har gjorts en mätning av stresshormon i blodet hos får.  Man fann högre halter hos ett får som var skilt från flocken än hos får som, tillsammans, jagades av en hund.  Jag har även hört att "ett får känner sig inte som ett får förrän det har en flock på minst fem individer".

Jag har hört att baggarna hos utegångsfåren på Gotland samlas i baggflockar.  Mina baggar gick ofta med getterna, medan tackorna och lammen gick för sig.

När jag skaffade (nåja, fick) min första tacka, trodde jag att jag skulle kunna använda mina getkunskaper för det mesta.  Det visade sig att får och getter är mera olika än man kan tro.  Det var mycket lite av mina getkunskaper som jag kunde använda för att sköta fåren! :-*

Min första tacka verkade ganska ledsen, så jag köpte fem sällskapsdamer åt henne.  Hon verkade uppskatta detta.
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

680 Gäster, 0 användare