Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Osäker på engelsk stickbeskrivning  (läst 1642 gånger)

Gille

  • Inlägg: 1973
    • -
Osäker på engelsk stickbeskrivning
« skrivet: 29 dec-13 kl 16:03 »
Började o tyckte det blev ojämt...
http://www.lionbrand.com/faq/440.html
Tips på sida med svensk beskrivning?
Kaninuppfödare och pelargontant.

Cecilia N

  • Inlägg: 46
    • Ångermanland
SV: Osäker på engelsk stickbeskrivning
« Svar #1 skrivet: 30 dec-13 kl 11:17 »
Å en sån söt kant.
På vilket sätt menar du att det blir ojämnt för att du har en engelsk beskrivning?

Repetitionen på rätsidan startar och slutar precis före omslaget före den "randiga" triangeln. På avigsidan börjar den när man kommit in på den randiga triangeln, efter den räta (från rätsidan sett) "kantmaskan" på triangeln.
Kanske du blir gladare av att rita om det till ett diagram?

Jag blev lite distraherad nu när jag provstickade av att antalet minskningar inte kompenseras fullt ut av omslagen. Den blir alltså trängre. Så ska man ha den som nederkant på ett plagg så måste man tänka "Hur många multiplar av 14 går det åt här?" Och sen lägga upp lika många multiplar av 18.

Gille

  • Inlägg: 1973
    • -
SV: Osäker på engelsk stickbeskrivning
« Svar #2 skrivet: 06 jan-14 kl 13:09 »
Jag får ta o testa den igen på en provbit, med dina tankar :)
Har aldrig ritat diagarm. Kanske man skulle lära sig!
Kaninuppfödare och pelargontant.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

733 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser