Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Bresse/Blue foot  (läst 1379 gånger)

MW

  • Inlägg: 37
    • -
Bresse/Blue foot
« skrivet: 07 nov-13 kl 20:35 »
Om man tittar på feathersite.com så har de samma beskrivning på bresse som bluefoot. Om jag förstår det rätt så är bluefoot en engelsk eller kanadensisk utveckling från bresse. Som man kan se på bilderna där ska den finnas både blå och guld. Har jag förstått rätt eller......?

 

Bjarne

  • Inlägg: 11
    • Uppland
SV: Bresse/Blue foot
« Svar #1 skrivet: 09 nov-13 kl 14:26 »
Blue foot är mera som ett märkes namn för en ekologisk gourmet kyckling som ser identisk ut med vit bresse ...varför dom valde att marknadsföra den som Blue foot ,kan det nog finnas flera skäl till.....Men Bresse är en ny ras i USA/Canada och även i SB, ovanliga färg varianter har nog utvecklats/finns nog framför allt i Frankrike.

MW

  • Inlägg: 37
    • -
SV: Bresse/Blue foot
« Svar #2 skrivet: 09 nov-13 kl 16:55 »
Tack för hjälpen att reda ut detta. När man översätter med google kan det vara svårt att förstå texten.

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: Bresse/Blue foot
« Svar #3 skrivet: 21 nov-13 kl 21:27 »
Bresse är en gammal ras som finns i flera färger. Den vita varianten som är förknippad med gourmetkyckling är framavlad ur den gamla rasen men betydligt mer snabbväxande och grövre i kroppen.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

464 gäster, 1 användare
eremit1

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser