Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!  (läst 1674 gånger)

LenaWB

  • Inlägg: 74
    • Uppland
Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!
« skrivet: 25 sep-13 kl 08:52 »
En av mina vänner har lamm och får och jag tycker det värker i hjärteroten när hon använder sitt fina fårkött endast till hundmat. Lammköttet är det dock inga problem att bli av med....Måste ju finnas bra recept att göra smakrik salami/korv av fårköttet istället som också kan gillas av nu endast lammätare. Kanske då till viss del uppblandat med fläsk eller nöt men att man i allafall får bättre avsättning för köttet? Skulle vilja överraska henne med något smakrikt och gott gjort av hennes fina tackor....Tips/recept emottages tacksamt!
Odlar själen och allt möjligt annat på tomten o odlingslotten i Spånga, samt på fritidsstället i Roslagen.  Älskar skog o mark, vovven o ja är perversa på att plocka svamp. Gjuter betongföremål, kardar o försöker spinna ull - har inte riktigt tid att jobba men vad göra...

pettson

  • Inlägg: 130
  • Månskensbonde som gärna vill ha mer tid hemma
    • Skåne
    • www.bodilsbod.se
SV: Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!
« Svar #1 skrivet: 25 sep-13 kl 10:18 »
Vi lämnar köttet efter våra utslagna tackor till rökning där de varmröker dem. Det mesta fettet rinner av i värmen. Vi säljer det mesta av köttet. Flera kunder har uttalat att detta är det godaste kött de ätit. Vi lämnar även kött efter tackor till det lokala charkuteriet som gör korv. Den säljer vi. Så visst går det att ta vara på kött efter vuxna får!
Bor i en glänta i skogen med fru, barn, gotlandsfår, leicesterfår, gökfärgade maranhöns, isbar, blommehöns, pärlhöns & katter.
Meningen med livet är inte vad Du gör för Dig själv. Meningen med livet är vad Du gör för andra!

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14928
    • Östergötland
SV: Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!
« Svar #2 skrivet: 25 sep-13 kl 10:33 »
Jag gör så mycket färs som möjligt av tackorna eftersom vi har barn. Blir kanonbra färs. En släkting som också äter mycket får brukar färsa stor del av tackorna med. Om man har någon som inte tycker om fårsmaken gäller det att skära bort fettet innan tillagning och akta sig för slaksidor. Men egentligen är tack-köttet så fint att det inte behöver färsas. Jag hänger kropparna någon vecka.

Både vi och släktingen har bjudit på får till de som envist hävdar att får smakar kofta och att tackor inte går att äta, och de har berömt maten och tagit om.

Ja nu är det snart dags igen, frysen tom och betet tar snart slut. Har aldrig rökt får, men nu blev jag sugen :)

 

Halte

  • Gäst
SV: Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!
« Svar #3 skrivet: 25 sep-13 kl 10:42 »
Jag lade några tackor i frysen förra året och som färs och grytbitar tyckte jag det passade utmärkt.. Men jag måste säga att det inte var någon höjdare i konsistensen om man skulle ha bitar att ha i stekpannan.

P.g.a. överkänslighet mot insektsbett så ska jag slakta ut 4-5 stycken tackor i år med, de kommer att ligga i frysen allihop. Vansinne att inte ta tillvara så mkt bra kött. Jag tror jag ska testa att varmröka lite av det och se hur det blir.

Doris och Börje

  • Inlägg: 3744
    • Västergötland
    • Hagalyckans Gröna
SV: Göra hundmat av fint fårkött, gör ont i mej!!
« Svar #4 skrivet: 25 sep-13 kl 10:42 »
Å andra sidan är ju hundmat attans dyrt, så om man inte uppskattar smaken på får så spar man ju en god
peng på att slippa köpa hundmat :) Och betydligt bättre än att bara kassera ätbart kött.

Men tycker absolut du ska övertyga din vän att det är gott!
Bor på min lilla gård med min stora familj!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

* Forum

* Om tidningen Åter



- Höjdpunkt när tidningen kommer, väldigt bra tidning
/Jenny

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser