Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Nomadiskt levene?  (läst 2892 gånger)

Pitchblende

  • Inlägg: 344
  • Awakened Saxon
    • Dalsland
SV: Nomadiskt levene?
« Svar #20 skrivet: 08 aug-13 kl 08:33 »
Det finns ju folk som lever i tält hela året, framförallt i utkanten av städer. Men det rör sig ofta om personer med psykiska besvär och annat som gör att dom inte kan vara bland folk eller ha ett hem.

Ifall nomadiskt leverne funkar eller inte tror jag är beronde av vilka alternativ som finns tillgängliga. Människan klarar mycket för att överleva, men att stå ut med kyla, smuts och slit när man istället kan sitta vid hemmets härd - inte lika sannolikt ;)
"My grandfather rode a camel, my father rode a camel, I drive a Mercedes, my son drives a Land Rover, his son will drive a Land Rover, but his son will ride a camel."  ~ Rashid bin Saeed Al Maktoum (1912-1990), Emir av Dubai


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

733 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Var väldigt intressant att läsa om vinterskörd. Så blir att försöka sig på det iår. Även mitt intresse för permakultur har väckts och jag hoppas på att det kommer fler artiklar om detta ämne och hur man kan starta upp det hemma.
/Sanna J

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser