Läbbiga larver, äckliga ägg - vad är det?

Startat av The Poacher, 16 Jun-13 kl 14:34

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

The Poacher

Under sittpinnarna har jag två bitar formplyfa som jag tar bort och skrapar av bajset ifrån. De två senaste gångerna har jag upptäckt en stor mängd läbbigar larver och äckliga ägg. Det är i alla fall vad jag tror det är. De är så små att man måste kika riktigt nära för att se dem.
När jag skrapar ihop dem i en hög och bär ut så rör sig hela högen som en skitläbbig enhet. Pyyyy Paaan!!!

Kan någon säga vad ni tror det är?
Kolla bilder och superkort youtube...
Läbbiga larver och äckliga ägg...

Läbbans!

Azoo-Lina

Fluglarver och flugägg  :P

De flesta flugor vi har i våra stall som lägger ägg i gödsel har en kort förökningscykel. För att undvika larver i gödslet bör man mocka ut minst var 7 dag. Under gynnsamma förhållanden (för flugan) behöver man mocka ut redan efter 5 dagar för att undvika larver.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

808 Gäster, 0 användare