Det är iriterande när folk flyttar in och hittar på ett nytt namn på en gammal gård. Sedan förväntar de sig att alla skall använda deras påhittade namn i stället för något gammalt namn som har använts i hundratals år.Jag tycker att du skall fråga grannar och byssbor vad gården har kallats av gammalt. De gamla platsnamnen är värda att bevaras.
Det kom brev om att vi skulle få heta som den störtsa gården nära + en siffra.Så vi har bara envist fortsatt att använda vårt gamla namn.Smedstorp,
Vår gård heter samma som 3 andra gårdar runt omkring, fast alla med olika nummer. Det tyckte vi var lite intetsägande och vilseledande för besökande eftersom en av gårdarna (inte vår) är den stora och välkända.
Gatuadress kom jag inte ifrån men i det går att skriva "Bumpy Road" istället för gatuadress och fortfarande få posten levererad.
Min syster hade glömt adressen när hon skulle skicka vykort till oss, så hon skrev:Familjen ErikssonStora gula huset på kullenVagnhäradDet kom också fram.