Hur får jag fart på min slåtteräng?

Startat av eriksvenzzon, 18 Jan-13 kl 19:54

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

eriksvenzzon

har en slåttermyr som inte vatt i bruk på 30år. nu växer de nästan bara mossa på ängen. hur ska jag göra om den inte får plöjas?

Lorita

fyra hästar, fem Klövsjöfår i genbank nr 1458 och tre mysiga katter
Länk till mina lamm 2012
http://www.alternativ.nu/index.php?action=media;sa=album;in=389

Fru Jansson

Ja, nån form av bete borde vara grejjen. Nu har jag inte så jättemycket erfarenhet, men... gräsmattan här vid huset bestod till största delen av mossa när vi flyttade hit. I somras fick kaninerna beta gräsmattan, och det blev betydligt mindre mängd mossa. Märkbar skillnad! Sen kanske inte kaniner är rätt djur för en slåtteräng, men... det kanske finns nåt som passar bättre?

tiki

försök med att så in vall men frön eller strö ut hö boss , se n är det väll bra att slå det uppkommna  eller låta betas av , kanske får klara det- har det varit slåtteräng burde den ju kunna användas som sådan  och med tiden få in mångfalden i floran

Stellan_J

Citat från: eriksvenzzon skrivet 18 Jan-13 kl 19:54
har en slåttermyr som inte vatt i bruk på 30år. nu växer de nästan bara mossa på ängen. hur ska jag göra om den inte får plöjas?

Vad vill du ha din slåttermyr till? Ska det vara en myr med hög biologisk mångfalld eller vill du en produktiv yta för gräs?
Man har inte alla hönsen hemma om man väljer dv. kochin för självhushållning

Lise

Om det är en myr i Lappland så gissar jag att mossan är björnmossa. Det går inte att så något i björnmossa och tro det ska gro. Troligen är det också meningslöst att släppa på betesdjur, för det finns inget för dom att äta.
Har det tidigare varit odlat/plöjt på myren?  Har vattennivån varit reglerat? Varför får du inte plöja?
Om det är nästan bara mossa, så måste mossan bort på ena eller andra eller tredie sättet, för att det ska finnas blottat jord, där frön kan så sig. Att höja pH lite kan också vara en fördel.
Mekaniskt riva/harva/kratta/slå bort mossan och sen sprida lite aska och lite frön från en likande myr med bättre flora.  (eller plöja om det är OK och praktiskt möjligt) . Det är andra arter som växer på en slåttermyr jämfört med en frisk eller torr slåtteräng. Är det en myr så ta frön/höbös från en slåttermyr, för att få nåt som kommer kunna växa där.

eriksvenzzon

Tack för era svar.
tanken är att få in lite hö från ängen.
hur höjer man ph?

kurt

Det är ju färmst starr man slagit på myrmarker, det är ju det enda som växer där som djuren kan äta

eriksvenzzon

nog finns det gräsområden å på myran 1/3 av ytan. vad tros om man plöjer harva mossområdet, sedan jag vet inte, kan man tro att de självså sig från de gräs som är där nu när man ha plöjt å harvat? pH antar jag man kan höja med att man kalkar eller. tack för era svar.

säljanne

ja, var försiktig med att så in vall. Då kan du få in rajgräs som konkurrerar ut all annan växtlighet. Jorden själv innehåller alltid en massa frön, men det kan ta ca 2 år innan växtligheten kommer igång igen, efter plöjning/ harvning. Men då får man en naturlig växtlighet.
Bor själv i ett renoveringsobjekt, med två kattor. Egen gård med andras får. (än så länge!)

Lise

Är det gräs eller starr?  Om det är gräs så är det troligen inte myr...
Om det varit plöjd där förr och inte marken är med i ängs- och betesmarksinventeringen och du inte hittat sällsynta arter, då kan du med fördel plöja + harva.  Höja ph går att göra med kalk eller aska. Finns inga värdefulla arter kan du såklart gödsla också, det trycker mossa inte om.
Om du vill så in något så välj att så nåt från en mark med ungefär samma fuktighet. är det myr så så myrhö-bös, är det normalt torr mark så så höbös från en sån.  Om det är totalt ointressant flora och du inte heller är intresserad av den aspekten utan mest vill ha hö, så så in nåt mer produktivt.
Rajgräs behöver du knappast vara rädd för i lappland, den lär väl frysa bort där? Skulle den trivas, så är det ett produktivt gräs som ger mer hö än det mesta vilda.
Om det gräs som finns på en del av ytan är bra/nått du skulle vilja ha på resten, då finns det bra chans att det sprider sig självt. Eller om det finns nån mer äng ganska nära. Finns det ingen bra hö-mark intill, då kan du inte räkna med att det dyker upp av sig självt utan behöver hjälpa till med fröer.

eriksvenzzon

Tack för bra förslag.
Men varför skulle rajgräs frysa?  myran har nog både plöjts och såtts. Så det blir nog att fortsätta med, iaf plöja harva. Men funderar på det det som sägs om Eu-stöd, att en slåtteräng är mark som inte är lämplig att plöja, vad innebär det? får man inte plöja om man ska ha stöd? men om det nu är lämpligt att plöja är det vall då? det har varit slåttermyr i hundra år. varfår skulle det inte va lämpligt att plöja en slåttermyr? Det är bra utdikat det står inte ett träd inte en sten på 3,5 hektar.

Lise

Om du plöjer myren så visar du att den är lämplig att plöja. Å andra sidan om det ska vara vall så ska den ingå i en växtföljd och odlas på, och det kanske du inte heller tänker göra?
Frågan är om marken finns med i systemet idag som slåtteräng grödkod 53 ? 
Eller om den inte är med alls nu som block/jordbruksmark, då kan du börja med att söka restaureringsstöd på den. Kontakta i så fall din Länsstyrelse för att höra hur det är OK att göra under restaureringen.  En del slåtterängar har rent faktiskt plöjts ibland för att hålla borta mossen och uppe produktionen. Längre söderut har man haft "lindor" i ängarna, d.v.s. små tillfälliga odlingar mitt i ängen. Kanske skulle man kunna tänka sig plöjning + harvning som en engångsåtgärd i en restaurering...
På en slåtteräng grödkod 53 får man normalt inte plöja och inte heller kalka eller gödsla eller så in saker.

Brukspatronen

Får jag ifrågasätta att det skulle funnits en slåtteräng i lappland? Dels kom uppodlandet av landskapet igång redan när slåtterängarna spelat ut sin roll dels kunde man tillgodose foderbehovet som inte löstes på åkerlapparna i de enorma utmarkerna.

Purpurmylia

Åtminstone på avvittringskartor och laga skiftes-kartor från Västerbotten finns slåtterängar med. Slåttermyrarna har varit mycket viktiga - finns hur mycket litteratur som helst om detta. Däremot finns det inte särskilt mycket naturbetesmarker, och spåren av skogsbete är ofta borta.
Biolog som bor på liten skogsgård i norr med familj, katter, gammelsvenska dvärghöns, lappgetter, gotlandsruss, kallblodstravare och gotlandskaniner.

Lise

Testa gå in på lantmäteriets hemsida ock vidare in på "historiska kartor". Då kanske det går att lista ut om det är en gammal myrodling (åker) eller en slåttermyr.

eriksvenzzon

Tack för svar jag ska höra med länstyrelsen.
Det viktiga för oss är att vi inte vill att den öppna marken slyar igen. plus att vi kan få lite vinterfoder då vi bara har tre hektar åkervall. och om det är slåtteräng eller inte kvittar. men här kallar de det för slåttermyr om det är rätt eller fel vet jag inte.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

486 Gäster, 5 användare
Hantverkaren, torpjens, Anders Flix, Galaxie, Gnu