För gammal löpe?

Startat av Falin, 29 Dec-12 kl 20:40

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Falin

Jag hade planerat att göra ost i morgon, men nu när jag tittar på löpeflaskan så är den sedan länge utgången. Flera år sedan...  :( Den har dock förvarats i kylskåp hela tiden, finns det en chans att jag kan använda den?

Lars Pers Maria

Ska du göra på mycket mjölk? Isåfall är det ju synd om det inte går. Förmodligen är den ok. Kan du prova på lite grann?
Nybyggarkvinna från förförra seklet. Pånyttfödd bondesjäl som vill hålla släktgården vid liv och inte glömma gamla kunskaper. Man o tre stora barn.
Getgård med ostproduktion, ett par hästar, höns, ankor, råttfångare, highländare, anställd islandshund och en tax som lagårdskatt.

Falin

Ja, jag hade tänkt göra på en 10 liter i alla fall. Väntar nog lite och åker och köper ny löpe för säkerhets skull....

Kanin-Eva

Jag har själv använt löpe långt efter utgånget datum utan att jag märkt någon försämring. Men jag skulle kanske testa på en mindre mängd mjölk först. Skulle det inte fungera är det ju synd om 10 l går till spillo
Lever min dröm på världens vackraste plats med min man, kaniner, hundar, höns och odlingar.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 310 Gäster, 1 användare (1 Dolda)