Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Senap  (läst 1879 gånger)

Björkbacka gård

  • Inlägg: 57
  • hönor och saker och en dröm om självhushållning
    • Blekinge
    • Björkbacka
Senap
« skrivet: 01 dec-12 kl 19:48 »
Hej!

Är det någon som vet var man kan få taf på Senaps utsäde för egen hobbyodling??
Eller kan man så de man köper i kryddpåsar?
det du inte gör idag kan du göra i morgon

Tickelitack

  • Inlägg: 176
    • Södermanland
SV: Senap
« Svar #1 skrivet: 01 dec-12 kl 20:39 »
Jag har köpt vitsenapsfrö från en av fröfirmoran på nätet.....blev inte någoan gigantisk skörd, "tröskar" fram några frön med fingrarna när jag väntar på kaffet....om det är lönt att blanda en egen julsenap får vi se.

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Senap
« Svar #2 skrivet: 02 dec-12 kl 14:30 »
Jag kan inte tänka mig att man gjort någon växtförädling på senap, så köp senapsfrö (svart och vit) från kryddhyllan i storpack.

Jag såg någon som tröskade genom att trampa på dem när de låg i en ikeapåse.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

527 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser