Vitam Körnig

Startat av Sia, 03 Jan-07 kl 12:08

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sia

Hittade en bok från -78 som heter Ät Vegetariskt  av Ingrid Stén där det fanns många spännande recept.
men nästan varje recept inkluderar något som heter Vitam Körnig, som jag aldrig hört talas om förut  ??? Vad är det för nåt? finns det fortfarande att få tag på?
Dessutom även Plantaforce som också är nåt helt okänt i min värld ???
Varför ska man gå upp så tidigt på morgonen? Det är iallafall på kvällen det är som roligast.

martinki

Hej,

"VITAM R" är en tjock, brun massa som framställs av en särskild sort jäst. Jästextrakt kan man också kalla det för. Det säljs som krydda eller bredbar pålägg i många olika storlekar (burkar) på "Reformhaus" (~Hälsokostbutiker)  nere i Tyskland. "Vitam KÖRNIG" är ingenting annat än en grönsaksbuljong:

http://www.soltryck.se/kosttillskott.htm

Jag själv tyckte mycket om Vitam R som såsbas i min vegetariska husmanskost.

Hej då
Martin

Sia

TACK!
Äntligen fick jag svaret som jag väntat på länge!!
Nu kan jag börja prova recepten, ville ju inte gå miste om nån super-krydda som var oersättlig  :P  Men grönsaksbuljong har jag ju hemma  8)

Boken måste vara sponsrad...... ::)
Varför ska man gå upp så tidigt på morgonen? Det är iallafall på kvällen det är som roligast.

lavendula

Plantaforce var en buljong (men den finns inte längre ).  :'( Har ätit den hela mitt liv.
Hundar, katter, Gotlandskaniner, Svenska Gulankor, höns, bin och getter.

Nina W

Vitam Kørning, en speciell buljong!

Hær i Oslo finns Vitam Kørning på Helios. Den ær mycket riktigt en buljong, men mustigare æn vanlig grønsaksbuljong. Påminner mer om
køttbuljong eller något dæråt. Men anvænd du det du har, det blir nog
god mat i vilket fall som helst.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 133 Gäster, 1 användare (1 Dolda)