Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  hängig kanin  (läst 1187 gånger)

mysk-åsbomamma

  • Inlägg: 384
    • Uppland
hängig kanin
« skrivet: 20 okt-12 kl 20:28 »
Hej! Min kanin har varit hängig några dagar. Han har diare och är inte alls lika pigg som vanligt. Äter lite och dricker mycket.
Tror att han föråt sej på spanmål (smet )
Ngn som har ngt bra tipps på vad man ska göra. Nu får han hö och vatten och lite grönt (gräs, kvistar och vad som finns ute)
(Det är en belgis jätte)

Skogsvilde

  • Inlägg: 17593
  • Om det inte dödar dig muterar och försöker på nytt
    • -
SV: hängig kanin
« Svar #1 skrivet: 20 okt-12 kl 20:34 »
Vi provade med Rölleka på en av våra gottisar när hon var lös i magen. Och det verkade vara rätt medusin i det fallet.
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Miss Evil

  • Inlägg: 253
    • Skåne
SV: hängig kanin
« Svar #2 skrivet: 20 okt-12 kl 23:22 »
Du ska ta bort allt utom hö och vatten! Blåbärsris kan hjälpa mot diarre..
månskensbonde med man, son, hund, katt, kor, får, getter o kaniner. Bor på en helt underbar plats omgiven av hagar o bokedungar. Försöker att leva i nuet.

trassla

  • Gäst
SV: hängig kanin
« Svar #3 skrivet: 20 okt-12 kl 23:59 »
Du kan även ge lite kamomillte i vattnet.

mysk-åsbomamma

  • Inlägg: 384
    • Uppland
SV: hängig kanin
« Svar #4 skrivet: 22 okt-12 kl 12:37 »
Tack för tippsen. Tyvär är det höst och frosten har kommit så det finns inte så mycket att hitta. Varken rölleka eller blåbärsris.
Det värsta är väll att han blivit sååå tunn man vill ju ge honom ngt gott så han lägger på sej lite igen.
Men men vatten och hö får det bli ett tag till.
Verkar ha lugnat sej lite i magen nu iaf.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

925 gäster, 1 användare
Berberis

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser