Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mjölksyra frostnupna grönsaker?  (läst 1322 gånger)

Soshila

  • Inlägg: 2468
    • Småland
    • Alchemilla Trädgårdshäxa
Mjölksyra frostnupna grönsaker?
« skrivet: 11 okt-12 kl 19:35 »
Jag lyckades på något vis förtränga att jag hade ett växthus fullt av halvmogna grönsaker nu när frosten kom. Idag slokade chili och paprikaplantorna, men frukterna ser opåverkade ut så här långt. Går de att mjölksyra tror ni? Eller dör mjölksyrebakterierna av minusgrader?

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Mjölksyra frostnupna grönsaker?
« Svar #1 skrivet: 11 okt-12 kl 19:39 »
Bakterierna dör nog inte, men naturligtvis skall man inte mjölksyra grönsaker som på något sätt är dåliga på något sätt.

 

Soshila

  • Inlägg: 2468
    • Småland
    • Alchemilla Trädgårdshäxa
SV: Mjölksyra frostnupna grönsaker?
« Svar #2 skrivet: 11 okt-12 kl 19:41 »
De ser inte dåliga ut/känns fasta och fina, men jag vet ju att de blivit utsatta för ett par minusgrader.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

761 gäster, 3 användare
Stellaniskogen, Tli, KJE

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser